Kolm päeva Kopenhaagenis!

1.-3.märtsil külastasid Narva Paju Kooli õpetajad Taani Kuningliku Teatri tuntud pianisti Alison Smithi (Alla Chekanova) kutsel Kopenhaagenit (Taani). Meie kooli vilistlane Alla Chekanova on juba mitmendat aastat edukalt esinenud Taani Kuningliku Orkestriga. Tema talent pälvis tänavu Dannebrogi ordeni (Dannebrogordenen) panuse eest muusikakultuuri arendamisse. Alla saavutas selle kõrge autasu erakordse töökuse ja visadusega. Alla on andekas muusik, väga avatud, sõbralik inimene. Kõik kolm päeva hoolitses ja avas meile imelise muusikamaailma. 1. märtsil vaatasime Kuningliku Teatri telgitagustesse salapärasesse ja salapärasesse maailma. Peab ütlema, et hoone ise rõõmustas meid. See on ainulaadne ajalooline koht, mis taasloob 18. sajandi atmosfääri. Kuninglik ooperi- ja balletiteater on riigi peamine rahvuslik lava. Kuningliku teatri tegevust iseloomustab akadeemilisus, truudus klassikalistele teatritraditsioonidele. Kuid tehakse ka austust ajale - otsitakse uusi lavavorme. Meil oli õnn osaleda kleidiproovis (esietendus toimus 3. märtsil 2023) Giant Steps - Jerome Robbinsi ballettide õhtu: võluvad Fancy Free ja Glass Pieces. Õhtul käisime Kopenhaageni ooperimajas, nn teater vee peal. Sellel kaasaegsel hoonel on 16 korrust, üldpinnaga umbes 40 tuhat ruutmeetrit ning selle moodsa klaasfassaadi taga peidavad end luksuslikud lehtkulla, kaltsiidi ja Sitsiilia marmoriga kaunistatud saalid. Šikk ja elegants on jälgitavad igas detailis - mööbel on valmistatud väärtuslikust puidust, peasaali põrand on vooderdatud naturaalse tammega, fantastilised lühtrid hämmastavad oma iluga. Repertuaaris on peamiselt klassikalisi palasid, kuid ebatavalises kaasaegses seades. Sel kevadel esitleti Kopenhaagenis publiku ette uuslavastus kuulsast balletist P.I. Taani Kuningliku Ooperi direktori Nikolai Hubbe ja lavastaja Celia Shandorffi Tšaikovski "Luikede järv". Raske on kirjeldada seda rõõmu ja imetlust, mida kogesime erakordset koreograafiat vaadates ja P. I. Tšaikovski surematut muusikat kuulates. 2. märts. Päeva esimeses pooles tegime väljasõidu Anderseni muinasjutukangelaste paikadesse. Kopenhaagenis on kõikjal Andersoni muinasjuttude kangelaste jälgi. Siin asub paleeansambel Amalienborg – Taani monarhide ametlik elukoht ("Printsess ja hernes"). Teine kuulus koht Taani pealinnas on New Royal Square, mis on üks Kopenhaageni suurimaid. Sellel on kolmteist tänavat. Siin on palju arhitektuuri-, kultuuri- ja kunstimälestisi. Kunagi astus sellelt väljakult läbi kuulus alasti kuningas! Newhavn (New Harbor) on kilomeetri pikkune suurlinna kanal, mis on varustatud 17. sajandil. Siin tuleb mängu Steadfast Tin Soldier. Majade nr 20 ja 67 juures Nyhavni kanali muldkeha ääres võib mälestustahvlitelt lugeda, et Andersen ise elas ja töötas siin erinevatel aastatel. 3. märts Taani pealinnas on lihtsalt võimatu külastada ja mitte näha kuulsat Väikest Merineitsit! Sel päeval läksime just tema juurde. Skulptuur paigaldati 1913. aastal kuulsa Carlsbergi õlletehase sponsorlusel. Lõpetuseks oma Kopenhaagenis viibimise lugu, tahaksin Anderseni peale hüüda: Jah, meie elu ja igaviku ime on tugevam; Seda on võimatu mõista, kuid ime, ime on selles! ..